palocut_logo
Palóc út Hagyományőrző utak
http://www.palocut.hu/
 

 

 

Cered csak közúton közelíthető meg: az M3-as autópályáról Hatvannál kell letérni a 21-es útra, Salgótarján után Pintértelepen és Rónabányán át jutnak el a szlovák határ közelében lévő faluba, de jöhetnek Pétervására felől is a 23-as úton.

 

 

A település Nógrád megye északkeleti csücskében, Salgótarjántól 20 km-re az országhatár és Heves megye között található. A községtől nyugatra, a Medves hegység lábánál ered a községet kelet-nyugati irányban átszelő Tarna.

A település - az érintetlen természeti környezet miatt - vonzza a turistákat. Népszerű a négy gáttal megépített, közel 900 m hosszú horgásztó-rendszer. Minden évben nemzetközi müvésztábort rendeznek a faluban.

 

 

Harangláb

 A harangtorony építési éve ismeretlen, valószínűleg a templom 1774. évi átalakításához kapcsolható. Javítását 1822-ben végezték el. Legrégebbi harangját Jüstel József, egri mester öntötte 1789-ben. Korábbi csúcsdísze - félhold és többágú csillag, amely a balassagyarmati Palóc Múzeumba került - alapján helyi hagyomány a haranglábat „török korinak" tartja. A harangtorony a templom észak-keleti oldalán, erős gerendarácson áll. A szoknya tornácát 12 darab, a törzsét kilenc oszlop tartja. A tornácot díszített végű deszkafal veszi körül, a harangház kettős, zsalus nyílásokkal van kialakítva. Magassága 13 méter, a gúlatető csúcsán díszített, kovácsoltvas kereszt van elhelyezve. A hatvanas években Csörge Bálint ácsmester zsindelyezte újra.

 

 

Római Katolikus Templom

Cered régi, kazettás, festett mennyezetű templomát az 1713-as és 1731-es Canona Visitatió romosnak említi, míg az új templomról szóló első adatok 1755-bõl valók. Ekkor készült el a barokk stílusú templom szentélye. 1762-ben fejezték be az építkezést, de már 1774-ben át is alakították. A 19. században kőkarzatát kétoldalt fakarzattal toldották meg.

A keletelt, egyhajós, torony nélküli templom szentélye keskenyebb, egyenes záródású. Sekrestyéje az északi oldalon kapcsolódik a szentélyfalhoz. Nyugati homlokzatán egyszerű faajtó, a koronázópárkány felett háromszög oromzat látható. Ablakai kőkeretesek, részben zárókővel, és vállakkal, a hajófalban félköríves, a szentélynél szegmentíves záródással. Hajója három, szentélye kétboltszakaszos. Főoltára barokk, szószéke, keresztelőkútja egyszerű, a XVIII. század végéből való.