Kérjük, hogy a személyi jövedelemadója - amúgy is felajánlható - 1 százalékát ajánlja fel a Palóc Út Klaszter Egyesület számára!
Az Egyesület adószáma: 18641619-1-12
Ezen adószám ismerete a rendelkezés gyakorlásához nélkülözhetetlen. És most nézzük a konkrét lépéseket:
1./ A csatolt rendelkező nyilatkozat kinyomtatása, vagy az adóbevallási csomagban érkezett nyomtatványba az adószám beírása.
2./ A rendelkező nyilatkozaton leírtaknak megfelelően egy borítékba kell elhelyezni és a borítékra fel kell tüntetni az adózó nevét, címét és adóazonosító jelét.
Adózó neve: .......................................
Adózó címe. .......................................
Adóazonosító jel: ................................
Az adózó saját adóazonosító jele!
3./ Le kell zárni a borítékot, majd a leragasztásnál alá kell írni a ! (Nehogy illetéktelenül feltépje valaki később!)
4./ A zárt borítékot elhelyezzük az adóbevallás mellé a borítékba, vagy ha ez már megtörtént egy másik borítékba (nagyon izgalmas feladat, ha egyforma a két boríték, de megoldható!), amelyre az illetékes regionális APEH igazgatóság címét tüntetjük fel címzettként, majd ezután ezt a borítékot is lezárjuk.
5./ A borítékot feladjuk egy postafiókban. Köszönjük!
6./ Ha bevallását elektronikus formában nyújtja be, az ÁNYK program EGYSZA odalán írja be a fenti adószámot!
A rendelkező nyilatkozat eljárási rendje (Háttérinformáció):
A magánszemély a rendelkező nyilatkozatot (nyilatkozatokat) - függetlenül a személyi jövedelemadó bevallásának, megállapításának módjától - az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. számú melléklete I. fejezete B) pontjának 2. b) alpontjában meghatározott határidőig: az adóévet követő év május 20-áig juttatja el az adóhatósághoz. A rendelkező nyilatkozaton (nyilatkozatokon), illetve elektronikus űrlapon fel kell tüntetni a kedvezményezett adószámát.
A magánszemély a rendelkező nyilatkozatot (nyilatkozatokat) önadózással, munkáltatói, adóhatósági adó-megállapítás útján, elektronikus úton, és postai borítékban juttathatja el az adóhatóságnak:
1.) önadózás esetén az adóbevallási nyomtatvány részeként, vagy lezárt, saját adóazonosító jelével ellátott borítékban az adóbevallási csomagjában elhelyezve.
Határidő: az adóévet követő év május 20-áig.
2.) munkáltatói adó-megállapításnál a vonatkozó nyilatkozat munkáltató által történő továbbítása esetén a munkáltatója útján. Határidő: adóévet követő év február 15. napjáig.
Aki a munkáltatójának adja le a nyilatkozatát, annak a munkáltató által kijelölt időpontig kell odaadnia a nyilatkozatot, de idén is igaz, hogy ha valaki ezt elfelejti, vagy kicsúszik valamelyik határidőből, akkormájus 20-ig bárki elküldheti egy külön borítékban is a nyilatkozatot.
3.) adóhatósági adó-megállapítás esetén a nyomtatvány részeként, vagy lezárt, saját adóazonosító jelével ellátott borítékban az adóhatósági adó-megállapításról szóló nyilatkozatához csatolva. Határidő: adóévet követő év február 15. napjáig.
4.) adóbevallás elektronikus úton történő benyújtása esetén elektronikus űrlapként elektronikus úton. Határidő: az adóévet követő év május 20-áig.
5.) lezárt, adóazonosító jelével ellátott postai borítékban személyesen vagy postán juttatja el az adóhatóságnak. határidő: az adóévet követő év május 20-áig.
---------------------------------
Munkáltatói adó-megállapítás esetén az eljárás rendje:
Az adózó, aki nem kívánja adóját önadózással megállapítani, és a személyi jövedelemadóról szóló törvény feltételeinek megfelel, az adóévet követő év január 31. napjáig a munkáltatójához megtett, a jogkövetkezmények szempontjából adóbevallással egyenértékű nyilatkozata alapján munkáltatói adó-megállapítást kérhet.
A magánszemély az állami adóhatóság által rendszeresített nyomtatványon (vagy azzal egyező adattartalmú lapon) megtett rendelkező nyilatkozatát lezárt, adóazonosító jelével ellátott, ragasztott felületére átnyúlóan saját kezűleg aláírt postai borítékban elhelyezve juttatja el a munkáltatóhoz március 20. napjáig, legkésőbb az adóévet követő év május 20-át megelőzően legalább tíz nappal, az alábbi indokokra tekintettel.
Amennyiben a munkáltató vállalta a magánszemély adójának megállapítását, úgy - méltányolva azt a munkavállalói igényt, hogy a magánszemély az 1+1 százalékos nyilatkozatát már a megállapított adója ismeretében tehesse meg -, a magánszemélynek elegendő az 1+1 százalékos nyilatkozatát (az egyébként előírt formában, zárt borítékban stb.) 2009. május 20-át megelőzően legalább tíz nappal az adóelszámolást vállaló munkáltató részére leadnia. Azt majd a munkáltató továbbítja a munkáltatói elszámolásra vonatkozó adatszolgáltatással együtt az állami adóhatósághoz.
A munkáltató a rendelkező nyilatkozat tartalmát nem ismerheti meg, az azt tartalmazó borítékot sértetlen állapotban, a kísérőjegyzékkel együtt zárt csomagban küldi meg az adóhatóságnak.
Az állami adóhatóság az összeget a meghatározott kedvezményezett részére az előírt nyilatkozat benyújtásától számított 30 napon belül, de legkésőbb a rendelkező nyilatkozat évének december 15. napjáig utalja át.
A rendelkező nyilatkozat eljárási rendje:
A magánszemély a rendelkező nyilatkozatot (nyilatkozatokat) - függetlenül a személyi jövedelemadó bevallásának, megállapításának módjától - az adózás rendjéről szóló 2003. évi XCII. törvény (a továbbiakban: Art.) 1. számú melléklete I. fejezete B) pontjának 2. b) alpontjában meghatározott határidőig: az adóévet követő év május 20-áig juttatja el az adóhatósághoz. A rendelkező nyilatkozaton (nyilatkozatokon), illetve elektronikus űrlapon fel kell tüntetni a kedvezményezett adószámát.