palocut_logo
Palóc út Hagyományőrző utak
http://www.palocut.hu/
 

Természeti értékek:

Heves és környéke rendkívüli természeti értékekkel rendelkezik, ezek közül a legjelentősebb a Hevesi Füves Puszták Tájvédelmi körzet. A Hevesi Füves Puszták területén olyan, a folyószabályozások után kialakult másodlagos szikes puszták találhatók, amelyek számos Európa-szerte is ritka és veszélyeztetett madárfaj számára biztosítanak kedvező életfeltételeket. A terület egyik legjelentősebb természeti értéke az a túzokállomány, amely az egész világon veszélyeztetett az élőhelyeinek nagymértékű csökkenése miatt. E faj megőrzése érdekében feltétlenül fontos a természetes élőhelyi feltételek megtartása, javítása. Hasonló jelentőségű a térségben élő madarak közül a parlagi sas és a kerecsensólyom. Ezek kiváló táplálkozási lehetőséget találnak a hevesi síkon előforduló ürgetelepeken. Fontos madara a térségnek a színpompás szalakóta, amely Európa nyugati részén sajnos fokozatosan kipusztult. Jelentős még az ugartyúk, a kékvércse, a hamvas réti héja és a gyöngybagoly. A fészkelő fajok mellett nagy számban vonulnak erre ludak, récék, pari madarak és darvak is. A védett térség a tervek szerint tovább bővül a jövőben és változik a terüket használata is az itt élő növény- és állatvilág érdekeit még jobban szem előtt tartva.

 

Kirándulások:

 

Hevestől néhány km-re található a Pintér-tanya. Itt rengeteg szórakozási lehetőséget találnak a pihenni vágyók: foci-, tenisz-, tekepálya, úszómedence, biliárdasztal, csónakázótó áll a vendégek rendelkezésére. A több napos pihenés érdekében 16 vendégszoba, az étteremben pedig finom meleg ételek várják a vendégeket.  

Hevesről kiindulva sok hangulatos túra tehető:

Heves-Tarnaméra-Tarnaörs-Jászszentandrás-Heves (45 km)

A hangulatával lenyűgöző Zaránk és Erk községek érintésével álljunk meg Tarnaörsön és az Orczy-kastély bejáratánál csodáljuk meg a kaput őrtő két oroszlánt. Olyan, mintha a falu békéjét őriznék. Tarnaörsről Homokpuszta felé a Szent Anna kápolnában gyönyörködhetünk és nyárfaerdők között kerékpározhatunk be Jászszentandrásra, majd tovább Hevesre.

 

Heves-Tarnaméra-Boconád-Tarnabod-Sóderbányák-Pintér-tanya-Erdőtelek-Heves (40 km)

A Heveshez tartozó Alatkacsárda környékén évtizedek óta sóderbányászat folyik, ezért nagyon sok tó alakult ki a felhagyott bányagödrökben - a környékbeli horgászok örömére. A tavak egy része a horgászegyesület kezelésében van, így mindig van haltelepítés és biztosítják a tavak rendezett környezetét. A Pintér-tanyát érintve érhetünk Erdőtelekre, ahol a Bükki Nemzeti Parkhoz tartozó Arborétum fái között sétálgathatunk. Innen csak néhány perc kerékpáron Tenk, mely szép, virágos település, központjában modern katolikus templomával.

 

Heves-Besenyőtelek-Kömlő-Átány-Heves (50 km)

Besenyőtelek után Kömlőig csodás akác-lombsátor alatt haladhatunk. Kömlőre érve egymást merőlegesen keresztező utcákon némely ház a századelő arculatát idézi. A falut elhagyva tipikus alföldi tájon átjutunk Átányba, ahol a református templom hűs falai között évente rendeznek orgonahangversenyt.

 

Heves-Pély-Tarnaszentmiklós-Hevesvezekény-Heves (30 km)

A Hevesről Pélyre túrázó ízelítőt kaphat a pélyi puszták hangulatából, amely sokszor a Hortobágyot idézi. Utunkat fácánok, mezei nyulak, őzek keresztezhetik. Pélyről érdemes néhány kilométeres kitérőt tenni a Sajfoki zsilip és szivattyútelephez. Ez az 1878-ban létesült telep még ma is működő gépeivel az egyik legértékesebb vízügyi emlék.

Ha valaki hosszabb időt tölt el Hevesen és környékén és jobban megismeri az embert és a tájat, bizonyára szép emlékekkel tér vissza és ajánlja barátainak is.