Maconkai Románkori Római Katolikus Templom
Szinte eredeti formájában áll a kis falusi templom, ami a 13. században épült román stílusban, egyhajós egyenes záródású szentéllyel. Többször leégett, de az újjáépítés során, a lényeges építési jegyeket mindvégig megőrizte. Festményei és falképei 1280 tájáról, illetve a 14/15. század fordulójáról származnak. A 20. században régészetileg és müemlékileg feltárták. A középkori freskói a korabeli hitvilág Mária kultuszát örökítik meg.
Előzetes bejelentkezéssel látogatható.
Érdeklődni: Kabai Sándorné
Búcsúnapja: Augusztus 20.
Kisterenyei Gótikus Templom
A román és gótikus stílusban 1280-ban épült templomot többször is átépítették, végleges formáját 1839-1844-ben kapta. Lodomér esztergomi érsek építtette. A templom belsejét Szilágyi János -az 1950-es években készült- szocreál stílusú képei díszítik. Szószéke középkori, a keresztelő kút 18. századi, a főoltára klasszicista stílusú.
Kapcsolattartó: Burger Ferenc Tel: 32/350-819
Képeslapgyűjtemény
A 37 000 darab képeslapból álló gyűjtemény lapjain megelevenedik Nógrád Vármegye történelme.
Fakereszt (Maconka)
A macomkai római katolikus templom közelében álló, műemlék jellegű díszes fakereszt a XIX. századból származik. A népies faragású feszületet 1877-ben állíttatta Nagy Mária és leánya.
Az előoldal legalján felirat olvasható, a felirattól felfelé haladva gyertyatartók közötti úrmutató, rozetták, halálfej keresztbe tett lábszárcsontokkal, IHS betűk, két térdeplő angyal, kehely és ismét rozetták faragványai díszítik. A korpusz vaslemezből készült.
Római Katolikus Templom (Nagybátony)
Az 1735-ben épült barokk templom gótikus alapokon áll, de többször is átalakították. A 21. számú főútról is jól látható a dombon álló épület, a harangtornyot éjszakára kivilágítják. A barokk jellegű templom egyhajós, keletelt, a szentély háromkaréjos. A tetőszék nyugati végén testesebb huszártorony ül.
Gyürky-Solymossy Kastély és Park
A 17. században a Gyürky család által építtetett hagymakupolás kastély barokk stílusú, kétszintes épület. Téglalap alakú, homlokzata előreugró, amely a földszinten a főbejáratot és középen egy fogadószobát foglal magába. Déli és északi oldalon egy-egy oldalbejárója van. A déli ajtó felett barokk vasrács látható, ugró szarvasokkal díszítve. A földszinten és az emeleten 3-3 szoba nyílik boltíves mennyezetekkel. Az 1900-as években házasság útján a Solymosy család birtokába került a kastély. Az új tulajdonosok átépítették a kúriát. A kastély kapuja mellett egykori gazdatiszti lakás romjai láthatók. A kastélyban ma id. Szabó István szobrászművész kiállítása található, melynek többsége a bányászati jellegű anyagokat tartalmaz.
Kastélypark
A kastélyhoz tartozik egy a Gyürky és Solymossy bárók által kialakított 13 hektár területű angolparkszerű kert, melyben a hazai honos fák mellett, ugyanúgy megtalálható a spanyol jegenyefenyő és a kínai borókafenyő. Legdíszesebb területe az épület közvetlen környezetében lévő rész, és a kastélyhoz vezető széles sétautak. Ezt lazább növénytelepítésű parkrészlet övezi. A kastély feletti domboldalt erdő fedi. A kert sétautakon körbejárható, a körútról mellékágak vezetnek egyes építményekhez, sportpályához, játszótérhez.
A parkot és területét 1975-ben védetté nyilvánították.
Palóc Tájház
A tipikus népi berendezések, eszközök, ruhák emlékeztetnek a századelő palóc kultúrájára.
Id. Szabó István "Fába faragott élet" című kiállítása
A Gyürky-Solymosy kastélyban Id. Szabó István szobrászművész alkotásai tekinthetők meg. A kiállítás helyszíne a kastély felújított teljes emeleti szintje. A képzőművészeti jellegű kiállítás emléket állít id. Szabó István munkásságának, átfogó képet nyújt az alkotó életművéről, bemutatva annak legjellegzetesebb szakaszait, a legjellemzőbb alkotásokat. A kiállításon helyet kapott két bronzportré, néhány terrakotta vázlat, faszobrok, térplasztikák, illetve nagyméretű domborművek. Külön hangsúlyt kap a két legjellegzetesebb műcsoport, a néprajzi tárgyú művek és a bányászattörténeti sorozat. Az utolsó teremben a művész szobrászműtermét rendezték be örököseitől kapott és az ő általa használt szerszámokkal, eszközökkel.
Maconkai víztározó
Nógrád megye legnagyobb felületű állóvize, a Mátra hegység lábainál 65 hektáron terül el a 23-mas főút mellett. Az elmúlt években már országosan is megalapozta hírnevét a horgászturizmus területén, köszönhetően halbőségének és csodálatos környezetének. Szigetekkel tarkított, emelt szintű előtározóval, külön horgászható öblözetekkel és két versenypályával rendelkezik. Vize tiszta, szennyeződésmentes, növény és állatvilága igen gazdag. 35 halfaj, köztük különlegességek is és több száz darab 10 kg-ot meghaladó rekordlistás egyed úszkál a tóban. Tavaly Maconkáról több, mint 100 óriáshal szerepelt a magyar rekordlistákon, ezzel a tározó az ország (egyik) legeredményesebb természetes horgászvize. Kiváló lehetőség a horgászás szerelmeseinek. Horgászás a partról, csónakból is lehetséges.