Ferenczi Éva Mária tojáspatkoló, népi kézműves vagyok. A Nógrád megyei Vanyarcon élek 1996 óta, nyugdíjasként.
Hála a kutatóknak most már tudjuk, hogy a tojáspatkolás szinte egyidős a kovácsmesterséggel. Eleink már az őshazában is gyakorolták ezt a tevékenységet.
A kovácsok, mint a tűz és fém erejével dolgozó mesterek igen nagy tiszteletnek örvendtek a tudó emberek, táltosok, sámánok idejében; így az általuk készített szimbolikus tárgyaknak különleges, mágikus erőt tulajdonítottak.
Nem véletlen, hogy éppen a tojás vált a világ és az Élet teremtésének jelképévé. Ez a forma az egyik legtökéletesebb alakzat, melyet a természet létrehozott. Szilárd, ellenálló, mégis törékeny, lélegző. Magában rejti a születés, a teremtés titkát, s a magyar szellemiség lényegét. Erre az életet magában hordozó burokra, tojáshéjra teszi fel a „szerencsehozó” patkót a kovács. A lovaskultúrák népeinél a patkó, elhelyezésétől függően különleges jelentéstartalommal bír. Innen a patkolt tojás átfogó értelme - védelem, áldott, békés, szerencsés élet annak, aki birtokolja, és megérti üzenetét.
A tojásdíszítésnek ezt a hagyományos módját jó 30 évvel ezelőtt sajátítottam el. Itt a motívumok a patkolókovács technikájával kerülnek a tojáshéjra. Az általam készített tojások az évtizedek alatt sajátos, egyedi küllemet kaptak, híven tükrözve tudásom alakulását, fejlődését. A szépre, jóra, tartalom és a mívesség harmóniájára törekszem.
Ez a fajta kézműves tevékenység, melyet virtuóz tojásdíszítésnek is hívnak, mindamellett, hogy nagyon sok örömet okoz az alkotónak, megnyugtat és fejleszti a kézügyességet, de figyelemre, türelemre, kitartásra, s legfőképpen alázatra is tanít. Így az ősi mesterség gyakorlása abban is segít, hogy legfőbb, mára kissé megkopott emberi tulajdonságaink ismét felerősödjenek.
Az 1980-as években az IDEA Iparművészeti Vállalat minősítette és forgalmazta munkáimat. Manapság ezt a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Osztálya végzi.
Évek óta meghívott résztvevője vagyok megyei, valamint országos rendezvényeknek - Utazás Kiállítás - Tavaszi Fesztiválok - Mesterségek Ünnepe -Szegedi Hungarikum Fesztivál - Bánki Nemzetiségi Találkozó - városnapok - megyenapok - falunapok.
Határainkon túlra is kaptam megtisztelő meghívásokat, pl.:
1996 - Tavaszi Fesztivál; Frankfurt, Németország
2006 - Magyar Kultúra Hete; Regensburg, Németország
2007 - Artifoire művészeti fesztivál; Hollain-Brüsszel, Belgium
2008 - Radványi Vásár; Besztercebánya, Szlovákia
2011 - Testvértelepülések találkozói; Niepolomice, Warta, Lengyelország
2013 - Honti Parádé; Hrusov; Szlovákia
Egyedi készítésű munkáim a világ több országába eljutottak, úgymint Franciaország, Spanyolország, Görögország, Argentína, Japán és az Egyesült Államok. Azon túl, hogy ez mindig nagy öröm s egyben elismerés is egy alkotónak, azt remélem, hogy talán e ritka mesterség megismertetése is hozzájárulhat hazánk jó hírének öregbítéséhez.
Az interneten megtalálható néhány médiaszereplés listája:
Cikk az Nport.hu-n
http://www.nport.hu/hirek/helyi-hirek/a-torott-tojasbol-is-tanul-a-vanyarci-tojaspatkolo-372947
Börzsönyi Helikon című folyóiratban ( 40 - 47. oldal )
http://retsag.net/helikon/bh0909.pdf
Szécsényi Híradó ( 24 - 33 percig )
http://www.szecseny.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=710&Itemid=241
Szécsényi Híradó ( 86 - 91 percig )
http://www.szecseny.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=699&Itemid=240
Kiállítások:
Több kisebb lehetőség - Szécsény, Varsány, Balassagyarmat, Nagyvenyim
2008. állandó kiállítás – Kultúra könyvesbolt – Érsek Újvár (Szlovákia)
2009. április 6 - 26 "Ritka mívességek, míves ritkaságok" címmel - Gyöngyös Pincegaléria
2010. aug. 19 – 29 "Tojáscsoda, mézvarázs" címmel - Magyar Nemzeti Galéria
Ahol az alkotók a legmívesebb - munkáikat a legmagasabb szinten bemutató - népi hagyományokon alapuló tárgyaikkal vettek részt.
Elérhetőség:
CÍm: 2688 Vanyarc, Tabán út 2a.
Telefon: 0632/787-983
E-mail: patkolttojas@upcmail.hu
Munkáim:
http://www.palocut.hu/hu/fotogaleria/Ferenczi+%C3%89va+M%C3%A1ria+k%C3%A9zm%C5%B1ves